Тема конференције биле су уставне реформе у Републици Србији и стање у правосуђу (материјално, кадровско, техничко и др.) и њихов утицај на остварење права грађана.
У Основном суду Сомбор предузети су конкретни кораци и потписани документи којим ће стартовати Инфо служба за медијацију у решавању спорова. Ово ће допринети бржем и ефикаснијем решавању процеса, али и допринети растрећењу рада судија.
Све док се не донесе нови сет правосудних закона, судије и председнике судова ће и даље бирати Народна скупштина, која је сада распуштена.
Позната ситуација, у комшилуку је регистрована компанија, а имате утисак да никада нисте срели било кога коме је та компанија позната или за њу ради?
После усвајања измене Устава очекује се усклађивање сета правосудних закона са новим уставним одредбама. У том контексту, Форум судија Србије подсећа да су материјални положај судија и услови рада, према домаћим прописима, али и међународним конвенцијама, гаранција независности судства као гране власти. Они дају и конкретне предлоге за повећање плата и пензија, будући да дугогодишње судије основних судова имају пензије мање од просечне зараде у Републици.
Закон о парничном поступку кроз предметну норму даје користан инструмент за убрзање поступка и растерећење судова у споровима мале вредности, што даље води до олакшаног приступа правди за грађане, нарочито ако се има у виду да тзв. маличњаци представљају најбројнију врсту спорова који се воде пред домаћим судовима